24 hodin Zacha Harroda

Zach Harrod

24 hodin Zacha Harroda

Domácí zápas amerického fotbalu mezi Prague Lions a Brno Alligators přihrává trenér domácího týmu Zach Harrod.

alt

Poslední trénink

Zápasový den začíná vlastně už den předtím. Poslední večerní trénink se snažíme připravit na soupeře. Studujeme video ze svých předchozích zápasů i protivníka. V americkém fotbale je znalost soupeře základní. Když víte, co proti Vám pravděpodobně chystá, máte možnost své hráče na to připravit. Jako koordinátor útoku jsem zodpovědný za to, abych našel slabiny v soupeřově obraně a zvolil nejlepší způsob, jak ji překonat.


alt

Playbook (herní akce)

Během posledního tréninku pilujeme akce, které hodláme použít v zápase. Pokaždé je třeba připravit něco nového. To, co fungovalo proti Ostravě, nemusí fungovat proti Brnu. Ostatní týmy mají schopné trenéry, kteří rozšifrují náš playbook a je třeba tak připravit na každý zápas nové varianty akcí, které budeme hrát. Hráči i trenéři je musejí umět zpaměti.


alt

Soupiska

Trenér musí rozhodnout, jakého hráče nasadit v určité fázi zápasu. Je to složitá alchymie, na každou pozici se hodí jiný typ hráče. Musím znát silné a slabé stránky svých hráčů. Je třeba počítat i se záložníky (tzn. „backupy“), které bude třeba nasadit v případě, že se někdo zraní, což není nic výjimečného.


alt

Scouting

Je okolo půlnoci, ale pro mě ještě není čas jít spát. Je třeba dát dohromady soupisku, na které je cca 50-60 hráčů. Musím vědět, kdo může hrát, kdo je zraněný, kdo na poslední chvíli nedorazí. Tomu je třeba přizpůsobit i playbook. Projíždím zápasy soupeře a hledám, co by mohlo fungovat. Teprve až budu přesvědčen, že jsem vše zkontroloval a upravil, tak můžu jít spát.


alt

Ráno před zápasem

Nejvíc radosti mi dělá můj syn. Je to náš největší fanda. Vždycky mi popřeje štěstí. Těším se, až bude po hřišti běhat on a povede Lions za vítězstvím!


alt

Příprava hřiště

Výkop je sice až odpoledne, ale od rána je třeba připravit hřiště a areál na zápas. Je třeba zajistit občerstvení, zázemí pro hráče, rozhodčí. Musíme vystavit loga sponzorů, připravit prostor pro média, atd…


alt

Začátek zápasu

Konečně je tady začátek zápasu! Miluju tu energii, která pohltí celý tým i fanoušky a jdeme se bít o vítězství! GO LIONS!


alt

Útok

Když začne zápas, tak je najednou všechno jinak. Je úplně jedno, co se děje mimo hřiště. Nechávám to za sebou a plně se soustředím na hru. Já jsem ten, kdo rozhodne, jakou akci budeme v útoku hrát. Na hráčích pak je, aby to zvládli přetavit v body.


alt

Tvrdý sport

Americký fotbal je tvrdý sport. Hodně lidí si myslí, že když máme přilby a ramenní chrániče, tak je to v pohodě. Soupeři, kteří se snaží projít naší defenzivní lajnu, mají asi jiný názor.


alt

Signály

Divácky atraktivní bývá sledovat trenéry na sideline, jak pomocí různých signálů komunikují s hráči. Každá hra má specifický signál, někdy hned několik a v různých variantách. Je to i proto, aby soupeř nerozpoznal, co po hráčích chci.


alt

„Správný Call“

Jako koordinátor útoku musím vědět, jaké hráče poslat na kterou akci. Ne na všechno se dá ale připravit dopředu a občas je třeba improvizovat. Největší radost mám, když se mi podaří vybrat „call“ (hru) a mí hráči z něj pak skórují.


alt

Trenér - motivátor

Občas během zápasu nastane chvíle, kdy se útoku nedaří. Dobrý trenér musí umět reagovat na vývoj zápasu. Někdy stačí povzbudit. Někdy je třeba ale zakřičet a vyburcovat hráče. Základem je důvěra ve schopnosti trenéra. Hráči musí cítit, že vím, co dělám, i když se jim zahlášený call nezdá.


alt

Vítězství

Když se nám daří a útok šlape, tak je to úžasný pocit! Po špatném začátku sezóny jsme nastartovali šňůrou 5-ti vítězství za sebou a zatím pohodlně držíme pozici zaručující playoff. V týmu panuje dobrá nálada.


alt

Hudl

Po zápase je čas na krátké zhodnocení a informace, co bude následovat teď. Trenérova práce nekončí po hvizdu píšťalky. Je třeba zorganizovat úklid hřiště a areálu a zpracovat video ze zápasu. Najít chyby a připravit program pro další trénink.


alt

Czech bowl

Týmové vítězství je lepší než individuální. Prožívám to spolu s celým týmem. Protože o vítězství nerozhoduje jen jeden nebo dva hráči. Dobře musí šlapat opravdu celý tým včetně trenérů. Jedině tak můžete dosáhnout v americkém fotbale úspěchu. Je to úžasný pocit, být členem týmu Prague Lions. Naším cílem je dostat se do Czech bowlu a vyhrát jej! Zatím jsme na správné cestě!


Zach Harrod, Pepča, Libor Vočadlo Photograpy, Martin Tajč Pohotography

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.