24 hodin Velké pardubické

Velká pardubická

24 hodin Velké pardubické

Dnem 129. ročníku Velké pardubické provádí dostihový odborník a spolupracovník serveru jezdci.cz a České televize Martin Cáp.

alt

Enfant terrible a jeho pomocník

Je neděle 13. října 2019, pár minut po 16. hodině. Dvanáctiletý valach Zarif pošesté v kariéře vstupuje do paddocku před nejslavnějším českým dostihem, ale tentokrát není jeho úkolem pouze podat co nejlepší výkon na dráze. Dnes dělá zároveň bodyguarda a spřízněnou duši o tři roky mladšímu tréninkovému kolegovi Theophilovi, který je známý svým temperamentem a nervozitou. Vítejte na 129. Velké pardubické…


alt

Praha, 7:00

Byly doby a není to tak dávno, kdy jezdci, trenéři a osazenstvo stájí jezdili do Pardubic několik týdnů před Velkou, aby se koně dostatečně aklimatizovali. Na to dnes už není čas, celá dostihová scéna se přesouvá do centra dění pouze na druhý říjnový víkend. Osobně letos pendluji mezi Prahou a Pardubicemi, a tak pro mě velká neděle začíná za rozbřesku na hlavním nádraží.


alt

Veterinární přejímka

Přivstat si musí i samotní aktéři Velké pardubické. Už od 8:30 je čeká „veterinární přejímka“, kde tým odborníků zkoumá, zda jsou všichni koně stoprocentně zdraví a v dostatečné kondici, aby zvládli 6900 metrů dlouhou trať. Loňský vítěz Tzigane du Berlais to zvládá s přehledem.


alt

Hudrující Josef Váňa na scéně

„Kluci, to je šaškárna!“ láteří Josef Váňa (vpravo) v paddocku, když čtveřice jeho svěřenců defiluje před veterinární komisí. „Tyhle kontroly jsou dnes už naprosto zbytečné, jen tím rušíme koně,“ praví osminásobný vítěz VP tak nahlas, že si to okamžitě natáčí připravený štáb ČT. Rozhodčí Petr Žlumov (vlevo) a František Horák naslouchají.


alt

Tabule cti

Tohle místo si „zahrálo“ už ve spoustě filmových a televizních dokumentů, ale pozor – trojice desek s vyrytými jmény vítězů vůbec nejsou zaprášeným monumentem, jak by se na první pohled mohlo někomu zdát. Během dostihů si je pravidelně prohlížejí hloučky diváků, bývá tu docela rušno. Mimochodem, hned vedle stojí nepříliš povedená socha prvního vítěze Velké, jejíž autoři překřtili Fantomeho na Fantoma.


alt

Tady je Bartošovo

Už před desátou hodinou dopoledne to začíná na závodišti žít. Narazíte tady na řadu různých kmenů a subkultur. Třeba na úrovni cíle letos rozbili svůj stan uctívači „Big Joe“ neboli rodina, přátelé a fanoušci žokeje Josefa Bartoše. Italský a český šampion pojede černého koně Theophila.


alt

Stromského legie

Tahle zelená armáda zase fandí Markovi Stromskému. Všimněte si, že zatímco Josef Bartoš má fun club, Marek Stromský disponuje fanclubem. Dostihoví fanoušci jsou naštěstí zcela mírumilovní a přátelští, žádné srážky jako mezi Baníkem a Spartou nehrozí. A ještě je tady stejně početný Fanklub Jaroslava Myšky.


alt

Naslouchá vítěz Velké národní

Mezi pardubické subkultury dokonale zapadl i irský profesionál Leighton Aspell, dvojnásobný vítěz Velké národní v Aintree u Liverpoolu. Do svých řad ho zlákal stáj ryzáka Talenta. Aspell se dnes může stát teprve druhým žokejem, jemuž by se podařilo vyhrát Velkou národní i Velkou pardubickou.


alt

V „kotli“

V pardubických ochozech hučí 30 tisíc lidí. Je to sice o poznání méně než 2 miliony u televizních obrazovek, ale davy diváků přece jen výrazně převyšují obvyklou kapacitu závodiště. Sedím na střeše tiskového střediska a beru si k ruce dalekohled, bez kterého to v Pardubicích prostě nejde.


alt

Zkušení diváci v akci

Ti praví, nejvíce zocelení, diváci Velké pardubické nesedí v lóžích. Jejich královstvím je prostranství před dráhou a tribunami. Všechno, co potřebují, mají s sebou, a díky rozsáhlému proviantu nejsou závislí na kolísavé úrovni zdejšího občerstvení. Zahradní židličky a sedátka všeho druhu jsou základ. Nejúčinnější zbraň zkušených pardubických vlků ovšem představují štafle, ti nejprotřelejší jich mají hned několik.


alt

Žijící legenda

Co má bývalý žokej a trenér František Vítek (vlevo) společného s bratry Holíkovými, Vladimírem Dzurillou nebo Václavem Nedomanským? I on v 60. letech porážel „sbornou“ a staral se o obrovské emoce. Svým vítězstvím ve Velké pardubické 1963 s Koranem ukončil sedmiletou dominanci Sovětů. Historik VP Martin Šabata (vpravo) pozorně naslouchá.


alt

Příběh dvou Weinerů

Muže vpravo určitě poznáváte. Krajský zpravodaj České televize Vlastimil Weiner je s pardubickými dostihy spjatý už mnoho let. Dámou po jeho pravici je Diane Hill, která v Pardubicích pravidelně vyhodnocuje nejlépe vypadající koně v paddocku. Pojí je velké přátelství, díky němuž Diane kdysi jednoho ze svých koní pojmenovala „Vlasta Weiner“. A hnědý valach svému českému jmenovci rozhodně nedělal ostudu. Na britských ostrovech vyhrál šest dostihů.


alt

Pětinásobný vítěz Velké má napilno

Žokej Jan Faltejsek prožívá víkend vzestupů a pádů. Pětinásobný vítěz Velké pardubické a obhájce z loňské sezony v sobotu vyhrál na koních prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta dva velké dostihy. Při návratu do vážnice po jednom z nedělních rámcových dostihů se ještě usmívá, protože netuší, že za dvě hodiny spadne spolu s Tzigane du Berlais po kolizi za Taxisem.


alt

Před vážnicí

Na terase před vážnicí se scházejí jezdci, trenéři, majitelé a další dostihoví insideři, kteří právě nejsou v akci nebo se teprve připravují na některý z příštích dostihů. Intenzivně se hodnotí šance favoritů i právě odvedené výkony. Lze se tady ledacos dozvědět, ale v den Velké je prakticky nemožné se sem dostat.


alt

A je to tady

Sedm rámcových dostihů máme za sebou, čeká nás už pouze 129. Velká pardubická, která se tradičně běží jako závěrečný dostih druhé říjnové neděle a tentokrát bude odstartována v 16:40. Paddock je obsypán množstvím diváků, ale ani uvnitř není skoro k hnutí. Stojí tady dvacet stájových týmů a nálada je slavnostní.


alt

Kontrola čipů

Každému koni vstupujícímu do paddocku kontroluje zástupce pořadatele elektronickou čtečkou identifikační čip. Historky z rané dostihové historie, kdy se podařilo provést sázkové machinace díky nastrčení nesprávných koní pod jinou identitou, jsou definitivně minulostí.


alt

Šampión a jeho strážce

Tohle je v kontextu velkých dostihů nezvyklý obrázek. Trenér Pavel Tůma nedává v paddocku ordre žokeji Janu Faltejskovi, ale chopil se vodítka a provází svého Tzigane du Berlais až do poslední možné chvíle osobně.


alt

Kladrubští bělouši na scéně

Zatímco dvacet aktérů Velké pardubické se chystá na zdolání zkušebního skoku, šestispřeží kladrubských běloušů veze startérku Soňu Froňkovou na místo startu. Za čtvrt hodiny bude po všem. Žokej Josef Bartoš v sedle Theophila završí hattrick ve Velké.


alt

Ruch v katakombách

Až jednou vznikne muzeum Velké pardubické, tyhle prostory by se do něj mohly začlenit. Tlačenice v tiskovém středisku je podobná jako na pravé straně Taxisu. Dá se tu při troše neopatrnosti utržit i zranění. Jednou jsem příliš chvatně vstal kvůli příchodu Josefa Váni a narazil jsem hlavou do skosené zdi.


alt

Fronta na vítězné selfie

Devítiletý Theophilos svým vítězstvím proslavil Dostihový klub iSport – Váňa, syndikátní stáj složenou z více než 120 spolumajitelů. Po dostizích spolu s Pavlou Váňovou trpělivě uděluje audience svým četným fanouškům a pózuje na desítkách selfie. Dlouhý den končí, vrátím se dopsat poslední text a vyrážím domů. I to byla 129. Velká pardubická.


Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.