24 hodin Tomáše Zetka

Tomáš Zetek

24 hodin Tomáše Zetka

Historicky první vysílání hokejové Tipsport extraligy na stanici O2 TV Sport přináší komentátor Tomáš Zetek.

alt

Předčasný budíček

Je pátek 14. září a s novými kolegy z O2 TV Sport nás dnes čeká první přímý přenos z Tipsport extraligy. Je to zápas Sparty s Hradcem Králové v O2 areně. Chci si dnes trochu přispat, protože období před prvním zápasem bylo dost hektické. Včera jsem se zašel odreagovat do Divadla Járy Cimrmana. Chodím tam pravidelně a znám všechny semináře i hry zpaměti, takže je to spíš kvůli té úžasné atmosféře, a proto abych vídal své idoly na vlastní oči. Když pak na jevišti zazní něco trochu jinak, než jsem zvyklý, mám příjemný pocit, že jsem svědkem něčeho unikátního. Ale zpět k našemu dnu „D“. Nařídil jsem si na dnešek budík až na osmou hodinu, abych se pořádně vyspal, ale stejně jsem po sedmé vzhůru s pocitem, který bych popsal jako směs nervozity a natěšení. K snídani si dělám vajíčka se šunkou. Nemám úplně pocit, že bych dneska ještě něco v klidu snědl. Navíc se mi dřív často stávalo, že jsem se nestihl v klidu nasnídat nebo jsem se do oběda vůbec nenajedl a necítil se pak celý den v práci dobře. To nechci riskovat v tak důležitý den.


alt

Cesta do O2 arény

Bydlím na kraji Prahy a pár metrů od domu mám vlakovou stanici. Jsem člověk, který miluje auta a užívá si řízení prakticky pokaždé, když sedne za volant. Ale vlak pár kroků od domu je výhoda k nezaplacení. Ani ne za patnáct minut jsem v Libni a pak už jen pár kroků do O2 arény, kde máme studio. Autem jezdím díky tomu po Praze opravdu jen výjimečně, tohle je pro mě klidnější a taky rychlejší varianta. Navíc si cestou přečtu v telefonu zprávy a z diáře si utřídím, co mě celý den čeká, a jak všechno, co mám v plánu, budu stíhat. Ano, z diáře, jestli někdo nevěří svým očím. Jsem stará škola a mám stále po ruce kroužkový diář, jaký se používal před digitalizací našich životů. Na plánování do kalendáře v telefonu jsem si nikdy nezvyknul.


alt

Předzápasový trénink

První přímý přenos vysíláme domácí utkání Sparty, takže ze studia do haly to je doslova pár kroků. Využívám možnost zajít se podívat na dopolední rozbruslení domácích, abych trochu nasál atmosféru před večerním duelem a taky se pozdravil s pár kamarády. Ve Spartě jsem byl sedm sezon jako tiskový mluvčí, než jsem v létě přijal nabídku od O2 TV Sport spolupodílet se na vedení hokejové redakce, a vztahy s některými lidmi z klubu za tu dlouhou dobu přesáhly pracovní rovinu. Pozdravit se a prohodit pár slov o mimohokejových tématech i třeba o tom, jak se těším na večerní úvodní zápas sezony v nové pozici, je fajn.


alt

Rozhovor s legendou

Ještě před svým odchodem ze Sparty jsem měl tu čest aspoň pár týdnů spolupracovat s opravdovou legendou světového hokeje. Když jsem s Petrem Břízou, šéfem Sparty, ještě v pozici tiskového mluvčího v dubnu plánoval zveřejnění informace o příchodu nového kouče, hodně jsem se na Uweho Kruppa těšil. Slyšel jsem o něm do té doby samé pozitivní věci a hned prvním setkáním se můj odhad potvrdil. Podle mého názoru je jeho příchod obrovským pozitivem pro Spartu a vůbec celý český hokej. Věděl jsem, že v dnešní příloze deníku Sport vychází několikastránková zpověď s novým sparťanským trenérem, takže její přečtení je pro mě příjemná povinnost v rámci přípravy na zápas a vůbec celou novou sezonu. Mimochodem, rozhovor se klukům ze Sportu ve spolupráci s Uwem fakt povedl.


alt

Výroba magazínu

Po svém příchodu do O2 TV Sport jsme si s kamarádem a kolegou Honzou Homolkou rozdělili role ve vedení hokejové sekce a já mám kromě jiného na starosti extraligový magazín ICE TIME. Za těch několik týdnů před prvním kolem nového ročníku se jeho koncepce párkrát změnila, než našla svou finální podobu. Paralelně s přípravou na úvodní přenos sezony tak s kolegy vyrábíme i úvodní díl půlhodinového magazínu a pár minut je potřeba strávit ve střižně i v pátek v poledne. K tomu stihnu ještě na chvíli „vypnout“ u své další záliby. Tou jsou automobilové soutěže, které jsme začali sledovat a navštěvovat s mým nejlepším kamarádem, když nám bylo patnáct let. Piloti rallye jsou těmi nejlepšími na světě a už se mi párkrát poštěstilo osobně navštívit i závod mistrovství světa, aktuální Tureckou rallye ale sleduju klasicky přes online zpravodajství na internetu.


alt

Sestavy na večerní zápas

Jednou z klíčových věcí pro komentování je správná identifikace hráčů při zápase. K tomu pomáhá jednak dlouhodobý přehled o dané soutěži a hráčích, kteří v ní působí, a také znalost čísel jejich dresů. Nejlepší je naučit se prostě před zápasem čísla zpaměti, pak se identifikace u hráčů, které nepoznáte okamžitě, zautomatizuje. Přiznám se, že mám trochu lehkovážnější paměť na mnoho věcí a mé okolí s tím často zápolí, ale čísla dresů si vždy pamatuji dobře. Za svých školních let jsem se dokonce díky nim učil v dějepise letopočty. Dodneška si třeba pamatuji, že Wormský konkordát byl v roce 1122, ale pro mě to byla v Českých Budějovicích, kde jsem vyrůstal, kombinace čísel dresu Luboše Roba a Jirky Šimánka. Že jsem samozřejmě netušil, co to Wormský konkordát je, asi není potřeba zdůrazňovat. Připravit si včas sestavy, znamená i možnost ke každému hráči si do kolonky přímo ke jménu zaznamenat pár zajímavostí, které bych jinak hledal v dalších papírech nebo online v počítači. To může být v průběhu zápasu zbytečné zdržení, pak jsem takzvaně za obrazem a divák pozná, že tohle není dokonale odvedená práce. Finální line up a složení formací se sice dozvím až ze zápisu o utkání zhruba hodinku před úvodním buly, ale předpokládaná sestava se dá podle různých indicií a informací trefit už po poledni. Zrovna dneska se mi to povedlo bez chyby.


alt

Setkání s expertem

Jedna z prvních věcí, do kterých jsme se s Honzou Homolkou pustili v červenci v rámci finálních příprav na sezonu, byl výběr expertů. Honza už měl předběžně domluveného Jirku Tlustého a s ním Kubu Koreise. Tahle jména jsem bez sebemenšího zaváhání potvrdil, protože Jirka je zajímavý pro fanoušky vzhledem ke svým zkušenostem z NHL a mluvit umí. O Korym se ví, že kdyby nebyl hokejistou, chtěl se stát sportovním novinářem, takže taky super volba. A k těmto dvěma jsem i já přidal své „favority“. Těmi byli Petr Hubáček, Roman Málek a Petr Ton. Nevyšel nám jen jeden z nich, Hubas byl už předběžně domluvený s Robertem Zárubou na České televizi, a protože to je férový kluk, který drží slovo, nemělo cenu ho přemlouvat. S Toňákem a Máličem jsme se domluvili vcelku rychle a na první zápas je dnes naším expertem právě Petr Ton. Vcelku logicky, když hraje Sparta, kde strávil jedenáct sezon.


alt

Poslední příprava

Často dostávám dotazy, jak dlouho mi trvá příprava na zápas? Nedokážu na to úplně přesně odpovědět. Za přípravu totiž beru v podstatě celých víc než dvacet let sledování extraligy. Ale pokud se bavíme o konkrétním zápase Sparty s Hradcem Králové, tak velkou výhodou v přípravě je pro mě znalost sparťanského prostředí a hráčů díky mému předchozímu působení v klubu. I v Hradci znám pár kluků osobně, takže příprava na tohle utkání nebyla tak náročná. Navíc jsem Mountfield viděl v pěti zápasech letní přípravy a Ligy mistrů, takže i obrázek o tváři tohohle nového mužstva mám. Dva tři dny před přenosem jsem si tedy párkrát na dvě tři hodinky sednul k obecným statistikám, našel několik zajímavých příběhů, které zápas nabídne, a připravil zevrubné informace o obou týmech a klíčových hráčích, u nichž je předpoklad, že mohou sehrát důležitou roli v zápase. Zbytek pak přichází na řadu v den utkání v rámci dříve zmíněných sestav a také je potřeba si na klubových webech, v novinách a zpravodajských serverech najít ty nejaktuálnější informace a názory trenérů a hráčů pár hodin před utkáním.


alt

Porada s režisérem

S blížícím se začátkem zápasu cítím lehce stoupající nervozitu, tenhle stav maličko upozaďuje původní natěšení, ale není moc čas na rozjímání nad pocity. Každý komentátor má rád svůj klid třeba poslední dvě hodinky před zápasem na soustředění, promyslet si formulace do přenosu… Ale dnes se to úplně nedaří. Vzhledem k tomu, že vysíláme vůbec první hokejový přenos v krátké historii O2 TV Sport, musím přiznat, že těsně před zápasem prožíváme i několik nečekaných situací. Nicméně porada s režisérem Karlem Jonákem, kterého profesně znám už z vysílání zápasů Lva Praha v KHL, není tímto případem. Karel je při poradě jako vždy v pohodě a věcný, upřesňujeme si s moderátorem a expertem drobnosti z bodového scénáře, rejža hodí i pár svých klasických vtípků a přesouváme se se pomalu do haly.


alt

Zápasové studio

Při „stavbě“ přenosů jsme se minimálně pro základní část této sezony rozhodli jít trochu netradiční cestou. Zápasům totiž nepředchází klasické studio s dvěma hosty, jako to mají na O2 TV Sport fotbalisté, ale využíváme možnost nabídnout divákům pohled přímo do centra dění. Moderátor, kterým je při dnešním prvním přenosu Honza Homolka, je s expertem přímo u ledu nebo v tomto případě na tribuně s výhledem na hřiště. Bývalého útočníka Petra Tona dobře znám a párkrát jsme před premiérou mluvili o tom, jaké to bude, až se poprvé objeví před kamerou v této pozici. Hodně se sám zajímal a ptal se na rady. Jsem moc rád, že všichni experti vzali tuhle práci vážně a těší se na ni. Vidím, že Petr je lehce nervózní, ale vím, že to zvládne bez problémů. Prvních pár vět po rozsvícení červeného světla se s ním sice třese i stolek, ale pak předvádí výkon jako by měl za sebou už minimálně jednu celou sezonu v pozici televizního experta.


alt

Úvodní buly se blíží

Studio před zápasem trvá zhruba patnáct minut, kluci procházejí připravená témata, probírají sestavy a předávají po reklamě slovo na komentátorské stanoviště. Zahajovací ceremoniál se lehce zpožďuje, takže proti původnímu scénáři se vracíme do přenosu při státní hymně. Do sluchátek nám od Karla z režie zní klidným hlasem: „Jsme venku. A po hymně je to vaše, chlapci…“ S kolegou Honzou Velartem jsme dohodnutí, že začnu mluvit jako první, ale samozřejmě je potřeba počkat, až dozní hymna. Je to sice sotva dvacet vteřin, ale mně to přijde jako hodina. Zahledím se na prázdné místo na kraji sparťanské střídačky, kde jsem posledních pár let stával, na tribuny, které jsou plné natěšených diváků… A vlastně až teď, po třech měsících, si uvědomuji, jaký zlom ve svém životě jsem učinil odchodem z klubu po tolika letech do pozice člověka, který má spolurozhodovat o hokeji v takovém kolosu jako je O2 TV, a kterého mávnutím proutku poslouchají a hodnotí desetitisíce hokejových fanoušků.


alt

Jako komentátor formule 1

Během své dosavadní kariéry na Sportu 1 jsem odkomentoval stovky přenosů z nejrůznějších sportů samozřejmě v čele s hokejem, ale až dnes poprvé komentuji se speciálním mikrofonem, který jsem do té doby nedržel v ruce. Ve Formuli 1 nebo Premier League je to prý naprosto běžně užívaná věc, ale pro nás s Honzou to je novinka. V ruce máme asi kilový váleček zakončený takovou zvláštní stříškou, pod níž je schovaný mikrofon. Opírám si tu divnou věc pod nos a mluvím. Je potřeba si rychle zvyknout, že na hledání věcí v přípravě nebo v notebooku, který mám před sebou na stole, mohu využívat jen jednu ruku. Ale po pár minutách si oba s Honzou zvykáme a soustředíme se už jen na sebe a svůj výkon. Rychle si předáváme slovo, abychom byli oba takzvaně v zápase a z odvedené práce máme nakonec oba vcelku pozitivní pocit.


alt

Tma na druhou

Nemůžu si odpustit tuhle fotku při odchodu z O2 areny. Už při zápase mi totiž brněl v kapse telefon o sto šest. Proč tomu tak bylo, jsem pochopil až po utkání, kdy jsem se dozvěděl, že kvůli jakémusi technickému výpadku sledovali někteří diváci místo hokeje černou obrazovku. Co už, jsou prostě věci, které člověk neovlivní. Od režiséra po zápase v přenosovém voze slyšíme slova chvály a údajně se dá najít i pár veřejných hlasů, které vyzdvihují výkon moderátora s expertem i komentátorů. To mám ale jen z doslechu, protože jsem se zařekl, že nebudu číst fóra nebo příspěvky na Facebooku. Lidé totiž umí být hodně zlí, tak proč si tím kazit náladu, když ti, kteří mají právo hodnotit a jejichž názor mě zajímá, jsou po prvním zápase s naší prací spokojení. Po návratu vlakem domu mě tak nečeká listování na Facebooku a hledání názorů, jak by asi někdo očekával, ale už jen zchlazení hlasivek plzeňským pivem. A o víkendu další práce na prvním dílu magazínu ICE TIME, který se vysílá v pondělí večer.


Tomáš Zetek, O2 TV Sport

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.