24 hodin Patrika Mažáriho

Patrik Mažári

24 hodin Patrika Mažáriho

Bronzový den akademického mistrovství světa vykopává futsalista Patrik Mažári.

alt

Recepce

Den utkání o bronz začíná stejně jako každý jiný na tomto mistrovství světa – na recepci. Je to takovej náš meeting point, kde se celých čtrnáct dní scházíme před každým odchodem nebo odjezdem. A jelikož mají Brazilci všechno tak nějak na párku, trávíme tu vždycky pěkně dlouhé chvilky strávené hlavně na netu nebo kecáním. Fakt musím říct, že jim tu všechno děsně dlouho trvá. Jsou takoví jako pohodička, nikam nepospíchají. Mají to tu celkově jinak nastavený než u nás. Třeba když jsme si u recepčního chtěli vyměnit peníze, museli jsme čekat i půl hodiny, než nám někdo ty peníze přinesl. A to ani nemluvím o busu, který nás po celou dobu konání MS přemisťoval po městě. Ten přijížděl o deset dvacet minut později, protože bouračka tam, koza na silnici sem. Furt něco.


alt

Samec

Každá výprava má svůj autobus. Hezkej, moderní, polepenej. My jsme se před odjezdem sem báli, v jakých budeme jezdit karosách. Nakonec je to supr nad očekávání. Každej bus je polepenej podle výpravy země. Hele, naše vlajka. Super. Pod ní je v rámečku napsáno „samec“. Když jsme to zaznamenali poprvé, strašně jsme se smáli. A ani dneska tomu není jinak. Co je zvláštní, po dobu konání MS nás ani jednoho nenapadlo se zeptat, proč máme zrovna my na busu nápis „samec“. Nakonec nás uspokojila myšlenka, že si Brazilci určitě přeložili na Googlu, že my z Čech jsme samci. ;-)


alt

Ochranka

Doprovází nás tu ochranka. Vždycky s námi jedou tihle dva vojáci na motorkách. Vždycky. Při jakémkoliv přesunu z místa na místo, pořád jsou s námi. Jeden jezdí před, druhý za busem. Už při začátku turnaje jsme to uvítali s otevřenou náručí. Cítíme se díky nim mnohem lépe. Sice nevíme, jestli to je úplně potřeba. Ale mají to všichni a je dobře, že to organizátoři takhle zařídili. Dokonce je vidět, jak si nás Brazilci všímají. Jsme pro ně něco extra, důležití. Vždycky nám mávají, ačkoliv těžko tuší, co jsme za národnost. Baví nás to, je to strašně příjemný. A navíc to vypadá dobře.


alt

Cesty městem

Při přejíždění do hal poznáváme krásy (a hrůzy) města Goiania, které leží ve vnitrozemí Brazílie. Nevím, jak to vypadá jinde, ale tady jsou hodně vidět rozdíly v živobytí. Na jedné straně vysoké moderní budovy, na druhé straně slumy a děti hrající si v loužích. Těch bílých mrakodrapů, které jsou na fotce, se tu staví mraky, ať už v centru nebo okolo města. Při večerním pozorování jsme zjistili, že se v nich ani nesvítí. Asi teda nejsou ani tolik vytěžovaný. Tak proč furt nový a nový?


alt

Rozcvička

Po příjezdu na místo zápasu je na programu rozcvička. Hala, ve které se hrají zápasy, je hodně vytěžovaná. Turnaje se účastní asi 16 zemí, je těžké se do ní dostat. Trénink v ní není vždy možný, takže se trénuje všude možně ve městě v jiných halách. Celých čtrnáct dní to funguje tak, že přijedeme k hale a dáme rozcvičku venku. Hezký počasí, parádní parky. Pak následuje přesun do haly, která vypadá úplně jinak, než jsme zvyklí. Betonový plácek s čárama, který je zastřešený jednou velkou plechovou vroubkovanou střechou. Nic víc, žádnej luxus. Žádné drahé haly. Je to podle mě dané i tím počasím, takže to takhle stačí. Jsem moc rád za tuhle zkušenost. Je fajn si to vyzkoušet na betonu v úplně jiných podmínkách, než na jaké jsme zvyklí tady u nás ve střední Evropě.


alt

Cesta k bronzu

Ještě než začne zápas o bronz, je potřeba si říct něco o průběhu celého turnaje. Začínali jsme s Novým Zélandem. Vyhráli jsme 14:0. Ideální soupeř na začátek. Následovala Argentina, což byl těžký zápas. Argentinci jsou úplná jiná mentalita než my. Bylo hodně těžké proti nim hrát. Měli jiné chování, jiný přístup. Nicméně, poradili jsme si s nimi a postoupili jsme z prvního místa ze skupiny. Šli jsme na Thajsko. Nervy od začátku. Zápas jsme, trochu se štěstím, otočili z 1:2 na 3:2 a postoupili do semifinále. Proti Thajsku to byl nejtěžší a nejklíčovější zápas. Následovalo Rusko. Na ty jsme neměli. Rusáci měli hodně dobré hráče, kteří se objevují i v áčkových reprezentacích. Bylo to hodně těžký... A proč zrovna tahle fotka? Je moje nejlepší z celého turnaje z Brazílie. Vypadá to sice, že jsem se krásně pověsil do vzduchu a ohrozil bránu, ale vůbec to tak nebylo. Balon letěl zhruba do šedesáté řady. Ještě k tomu jsem si pěkně natloukl kostrč a pánev. Hlavně aby mě to nelimitovalo do dalšího dění.


alt

Je to tu!

Zápas o bronz. Od začátku je vidět, že si jdeme za úspěchem a šlapeme do toho naplno. Víc než Francouzi. Pro ty je úspěch už jen to, že se dostali tak daleko. Zápas ovládáme a vítězíme vysokým rozdílem. Před odletem na tento turnaj jsme chtěli udělat úspěch, chtěli jsme medaili. A najednou je to tu. Euforie, kterou v průběhu celého zápasu prožíváme, je neskutečná. Čemuž odpovídá i fotka, která charakterizuje i naši jízdu celým turnajem. Prostě jsme to takhle prožívali a možná i díky tomu tu medaili vezeme domů.


alt

Pohár

Velký moment. Předávání poháru. Tuhle fotku mám taky hodně rád. Skvělej tým. Nebyla chvilka, kterou bychom si tu neužili. Tým si neuvěřitelně sedl, trenér Frič to poskládal parádně. Klasickej českej model… Takže. Tady nás máte. Vezeme vám to domů!


alt

Sparta parta

Medaile na krku, čímž začíná klasická lavina selfíček a fotek. Na téhle jsme všichni kluci z futsalové Sparty i s trenérem, který je úplně vpravo. Vlevo dole je Maty, můj spolubydlící na všech akcích, co spolu absolvujeme. Je to super parťák. Během této chvíle se mi najednou do mysli vkrádají vzpomínky a zážitky z celých čtrnácti dní strávených tady. A kdybych měl vyprávět všechny, bylo by to spíš na celý příběh… Ale vlastně asi možná lepší, když si to nechám pro sebe. :-)


alt

Letuška

Teď už je čas na zasloužené oslavy, po kterých se vydáme domů. A ještě jednu třešničku na závěr. Tady máte ryzí brazilskou letušku. Až poletíte na tenhle kontinent, ne vždy čekejte letušku, na kterou jste zvyklí. Tohle je prostě paráda, to jsem si musel vyfotit. Musím ale říct, že paní se o nás starala krásně. A i pro to ji musím zvěčnit na českém internetu. :-)


Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.