24 hodin Martina Iterského

Martin Iterský

24 hodin Martina Iterského

Den finálového utkání Champions Hockey League očima kondičního trenéra HC Sparta Praha Martina Iterského.

alt

Vzhůru na sever

Dnešní den je odměnou. Odměnou, na kterou se všichni už měsíc těšíme. Na druhou stranu je to také předzápasový den jako každý jiný. S tím rozdílem, že měníme autobus za soukromé letadlo.


alt

Po příletu

Po dosednutí letadla ve švédském Göteborgu a vybalení věcí zůstáváme s pár hráči déle na zimáku, abychom udělali mobilizaci, vyjeli se na kole nebo se jen protáhli.


alt

Švédské stolování

Po příjezdu na hotel na mě čeká moje oblíbená část dne, večeře. Jako vždy v předvečer zápasu necháváme celému týmu připravit ryby, krutí maso, čerstvou i dušenou zeleninu a hlavně hodně druhů příloh, aby si hráči vytvořili dostatek zásob glykogenu na zápasový den.


alt

Velké ruské kolo

I kluci jako Buchta (Honza Buchtele) nebo Smejky (Jiří Smejkal), kteří nemůžou ve finále Champions League nastoupit, musí trénovat. Takže je čas jim připravit tréninkové plány na další dny. Naštěstí v tom nejsem sám. Můj pravidelný spolubydlící, videokouč Kuba Zelenka, zase stříhá videa na zítřejší poradu. U takového výhledu z pokoje nám to jde samo.


alt

Den D

Zápasový den jako každý jiný? Ano. Nic se nemění. Snídaně přístupná od brzkých ranních hodin. Autobus připraven odvést nás na dopolední rozbruslení. Po každodenních rituálech v šatně, kdy si kluci připravují hole, brusle nebo popíjí kávu, přichází na řadu rozcvičení. Všichni už mě dobře znají, vědí, co od nich očekávám, takže moje práce spočíva spíše v tom kluky vést a opravovat je.


alt

Trénink

Během času, kdy se kluci oblékají do výstroje a jsou na ledě, mám čas na svůj vlastní trénink. Vystačím si s Procedos platformou a patnáctikilovou jednoručkou. Cíl? Co nejvíc se zničit za co nejkratší čas. Nic složitého. Takže výpady, přítahy ve výpadu, výrazy a rotace ve všech třech rovinách. Na závěr pár intervalových sprintů na pár metrech a je hotovo.


alt

Týmová porada

Cesta z haly nevede nikam jinam než zpět na hotel. Jestli si někdo myslí, že pořád někde cestujeme a poznáváme krásy Evropy, tak je na omylu. Letiště-hotel-zimák-hotel-zimák-letiště. Nic víc, nic míň. Po příjezdu rovnou navazuje poslední týmová porada. Jak hrát na nejlepší tým v Evropě? Rychlé a jasné instrukce. Upřesnění nejdůležitějších bodů a je hotovo. Následuje oběd, po kterém už si jdou všichni hráči alespoň na chvilku lehnout. Já jsem si vzal knížku a doufal, že přečtu alespoň pár stránek. Když jsem si potřetí četl stejný odstavec, usoudil jsem, že to nemá cenu a zalomil jsem to taky.


alt

Je to tady - finále

Budíček, sbalit, svačina a odjezd na zimák. Dvě hodiny před utkáním musíme být v kabině. Už při vstupu do kabiny je to cítit. Všichni jsou natěšení na zatím nejdůležitější zápas sezóny. Příprava výstroje, rituály, pravidelné bago a pak už se pomalu každý začíná soustředit sám na sebe. Osmdesát minut před zápasem jdeme na rozcvičení. Snažím se kluky nastartovat, namotivovat a hlavně zapracovat tak, aby se nezranili. Jsem puntičkář, takže kladu důraz na detaily. V tu chvíli mě kluci nesnášejí. Moc dobře to vím, ale nedalo by mi neříct jim, co můžou udělat lépe.


alt

My jsme Sparta

Oblečení, připravení v chodbě, čekající na pokyn "můžem". Naposledy před vstupem na led si s klukama plácneme a jde se na věc.


alt

Tři, dva, jedna

Úvodní buly a já stojím připravený u vrátek otvírat je hráčům, co jdou na led. Jsem strašně emotivní, takže všechno prožívám snad ještě víc než samotní hráči. Snažím se kluky co nejvíc povzbudit a tak trochu doufám, že jim to dodává energii do žil.


alt

Jednou

Je pár hodin po finále a všem včetně mě se těžko hledají slova. I když nejsem jeden z těch, kteří byli vidět přímo na ledě, mám v sobě stejné pocity. Není to tak dávno, co jsme se cítili naprosto stejně. Druhé prohrané finále. Jsme vděční za druhé místo a vážíme si ho, ale ještě chvíli bude trvat, než si to uvědomíme. Tohle je další zkušenost, která nás všechny jako jeden tým žene kupředu. Budeme znovu bojovat. Budeme znovu o něco silnější a méně zranitelní. Půjdeme společně za naším cílem, protože my jsme SPARTA. JAKO JEDEN MUŽ PROHRÁVÁME A JAKO JEDEN MUŽ I ZVÍTĚZÍME.


Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.