24 hodin Filipa Šnejdra

Filip Šnejdr

24 hodin Filipa Šnejdra

S vyprávěním a obrázky z halového světového šampionátu v Birminghamu přibíhá reprezentant Filip Šnejdr.

alt

Poslední letadlo

Odlétáme ve čtvrtek jako poslední ze tří částí výpravy, protože závodíme až v sobotu. Při odbavení se dozvídáme o hodinovém zpoždění, další hodinu potom prosedíme v letadle po přistání v Birminghamu. V Anglii nejsou na sníh zvyklí, takže jim trvá ho odklidit. Celkové zpoždění bylo delší než samotný let. V těchto chvílích už startuje halové MS a za naší výpravu se jako první představuje výškařka Míša Hrubá. Prý jsme byli poslední letadlo, které v Birminghamu přistálo, tak se dá nakonec prominout i zpoždění. Angličanka Laura Muir musela jet téměř 500 km taxíkem z Glasgow. Pro stříbro a bronz bych ale jel taxíkem klidně i z Prahy.


alt

Pejsek

Kromě klasické repre výbavy dostáváme i trička s přezdívkami. Hlásili jsme si je sami, a tak se sešla zajímavá parta. Mimo jiné i zvířecí sestava: Bejček (Tomáš Staněk), Holub (Jakub Holuša), Číča (Simona Vrzalová), Hrošík (Zdeněk Stromšík) a Pejsek (to jsem já).


alt

Diváci

V pátek dopoledne se jdeme podívat na stadion a na rozběhy 400m. Z hotelu to máme jen 5 minut pěšky. Patrik Šorm, Máslo (Pavel Maslák) i Lada Vondrová postoupili do večerního semifinále. Zatím stoprocentní úspěšnost.


alt

Rodiče a přítelkyně Kája

Večer potkávám v hledišti i pár českých fanoušků, fotku s nimi samozřejmě neodmítám. Společně sledujeme semifinále na 400m, pro mě rozhodující závod. Jsem trochu nervózní, ale určitě ne více než máma s tátou. :-) Máslo postupuje do finále. Nikdy jsem mu to nepřál více, než právě dnes večer. Díky němu zítra běžím v rozběhu štafety (jinak bych byl první náhradník), protože rozběhy štafety jsou na programu před finále 400m.


alt

Postel

Naprostou většinu času zde trávím v posteli. Před závodem se nic moc jiného dělat nedoporučuje, od loňského roku si na to ale pomalu zvykám. Tentokrát je to o něco příjemnější, když si poprvé na velké akci čtu knížku o Zátopkovi místo skript matematiky.


alt

Polévka

Poslední jídlo před rozběhem štafet. Důvěřuji husté zeleninové polévce a kuřecí směsi s rýží.


alt

Malý prostor a zima

Rozcvičení a jdeme na to. Čtyřicetimetrová rovinka není ideální. Uděláme pět rychlých kroků a už musíme pomalu brzdit. Podmínky máme všichni stejné, ale lepším výkonům by pomohl jak větší rozcvičovák, tak i deset stupňů navíc v prostorech, kam nás odvádí z call roomu před závodem. Na zimu v hale si stěžovalo hodně lidí.


alt

Finále je doma!

I přes malé škrábnutí se rozběh povedl. Sice dobíháme na čtvrtém místě ze čtyř, ale postupují dva nejrychlejší z každého rozběhu a s nimi další dva s nejlepším časem. I bez Másla jsme běželi rychle, byla to třetí nejrychlejší česká halová štafeta. Díky jizvě na ten závod nezapomenu. Postupujeme do finále na halovém MS, myslím, poprvé v historii.


alt

Sněhové radovánky

Další den běžíme finále až o půl šesté večer, jdeme se tedy před obědem projít. Máslo jako čerstvý mistr světa samozřejmě poběží taky. To znamená, že jeden člověk ze sestavy z rozběhu nepoběží. V Praze moc sněhu není, tak ten birminghamský využíváme k různým soutěžím. Trefujeme cedule, stavíme sněhuláka, házíme ho do zamrzlého kanálu a snažíme se rozbít led na zamrzlém kanálu tak, abychom spojili oba břehy. Oficiálně jsme sestavu na finále ještě neslyšeli. Každý se tak nenápadně snaží trefit i toho, kdo by mu mohl místo ve štafetě zabrat. Nejtěžší to má Tesy (Jan Tesař), ten jako druhý náhradník musí trefit dva.


alt

Předávka

Poslední předávka celého mistrovství. V rozběhu jsem běžel rychle, a tak jsem dostal důvěru i na finále, ve kterém jsem běžel třetí úsek. Bohužel jsme s Brity předávali téměř nastejno na 5. a 6. místě. Nikdy v historii se ovšem tak rychlý štafetový závod neběžel. Vyhráli Poláci ve světovém rekordu, Američané za nimi druzí, jen setinu za (již bývalým) americkým světovým rekordem. Za nimi Belgie a Trinidad a Tobago, obě štafety ve dvou setinách a v časech, za které by většinou brali zlaté medaile. Za nimi my na pátém místě a na šestém domácí Britové.


alt

Parádní závod

Společná fotografie po závodě. Jsme spokojeni a zároveň překvapeni. Poláci byli neskuteční a my jsme historicky druhou nejrychlejší štafetou zaostali 8 desetin sekundy za českým rekordem. Polovina štafety (Michal Desenský a já) je z Hradce Králové. V rozběhu s námi běžel i Víťa, který hradecký dres alespoň obléká. Odcházíme do mix zóny, čeká nás rozhovor pro Českou televizi, Český rozhlas a také Český atletický svaz.


alt

Odměna a radost

Zasloužená odměna. Zatím nejlepší akce mé kariéry. I když jsem neběžel svoji osmistovku, tak ji řadím nejvýše. V pátek odpoledne jsem ještě nevěděl, jestli se vůbec dostanu do závodu a nakonec jsem běžel finále MS. Od příštího týdne začínám přípravu na letní část sezóny.


Filip Šnejdr, Aleš Gräf

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.